Linda på cykeltur
Skrivet av LindaHola mina vänner!
Hur mår ni? Hoppas allting är bra med er i alla fall, med mig är det bara bra… förutom att jag har ont i en kroppsdel som brukar bli ganska utsatt när man är ute & cyklar… nämligen r*ven. Haha.
Eftersom det har varit strålande solsken hela dagen idag, så passade vi på att hyra cyklar & ta en cykeltur längs med strandkanten. Riktigt nice var det, fast nu i efterhand inser jag att jag borde nog smort in låren med solkräm, för de är lite smått röda nu
Vi hyrde cyklar vid ett ställe i vårt bostadsområde Barceloneta. Det heter ”See the city by bike” och ligger på Passeig de Joan de Borbó 35 (turisttät raksträcka ner mot Barceloneta-stranden där det finns många restauranger och supermercados m.m.). Man kunde välja mellan ”vanlig” cykel (som vi tog), ihopfällbar ”minicykel”, samt barncykel. Det fanns även möjlighet att hyra cykel med barnstol baktill.
Vi började med att cykla längst med Barceloneta-stranden mot de två höga tornen vid Vila Olimpica. Lite småjobbigt då det var packat med folk på stranden idag, men man får ta det lite lugnt så går det bra. Nu i efterhand hade jag nog valt den lilla, ihopfällbara minicykeln då jag kände att den förmodligen hade varit mycket smidigare bland allt folk.
Vi fortsatte mot utkanterna av staden. Cyklar man åt norr vid stranden så passerar man flertal stränder där man kan stanna & svalka sig om man vill (dock är jag lite badkruka så jag väntar till juni innan jag doppar mig, haha). På varje strand finns det flera s.k. chiringuitos, det vill säga små strandrestauranger/barer där man kan stanna till & äta något lätt eller dricka något. Vissa av dem har även DJ senare på eftermiddagen, vilket är riktigt nice. De spelar inte värsta ”dunka-dunka” musiken utan mer skön, avslappnad, funk/lounge musik så man kan slappna av
Ju längre bort från Barcelona centrum man kommer, desto mindre turister finns där. Stränderna i utkanten av stan besöks till största del av spanjorerna själva. Anledningen till varför jag gillar de här stränderna mer är för 1) mindre folk 2) färre jobbiga försäljare 3) vissa strandbarer spelar musik 4) stränderna är renare.
Vårt mål var att cykla ut till ”Forum”, som är ett område lite avsides. Jag vet faktiskt inte riktigt hur jag ska förklara vad Forum är, förutom att det används för olika slags utställningar och evenemang. Idag hade de till exempel ett BMX event där, då BMX är väldigt populärt här (kan tänka mig att det är näst i kön efter skateboard). Vi passerade flera av Barcelonas stränder under färden, bland annat min favoritstrand som heter Nova Mar Bella.
När vi kommit till Forum pausade vi en liten stund, och då hade det tagit ca 1 timme för oss att ta oss dit. Efter ett tag började vi röra oss in mot stan igen, då vi var tvungna att hinna tillbaka innan fotbollen började
Vill man inte cykla längs med strandkanten, eller ta sig runt på egen hand kan man även anmäla sig till cykelrundturer (med guide) som finns lite överallt i stan. Personligen föredrar jag att inte cykla mitt inne i stan, blir bara irriterad av att behöva plinga på folk hela tiden, hoppa av cykeln osv (dåligt tålamod, hehe). Här har ni några företag som ordnar cykelrundturer: här, här, här, här, och det här företaget som vi hyrde cyklar ifrån.
Det enda man egentligen behöver för att hyra cykel är pengar & ID-kort/pass som uthyrningsstället behåller som deposition tills man kommer tillbaka. Det kan ju variera lite beroende på vilket ställe man hyr på, men jag tror det är liknande regler på de flesta ställen. Vi hade cyklarna i ca 3 timmar, vilket jag tyckte var lagom för vår utflykt. Som ni ser på bilden ovan kan man hyra dem mycket längre än så om man skulle vilja. Öppettider 10:00-20:00 alla dagar.
Verkligen en riktigt kul sak att göra, rekomenderas varmt. Men som turist tror jag nog man bör hyra mer än 3 timmar eftersom man förmodligen kommer stanna till på fler ställen & titta osv!
Det var allt jag hade att bjuda på idag
Hoppas ni gillade bilderna. Vi hörs igen nästa vecka.
Kraaaam / Linda
Nyckelord: Barcelonas kvarter, Cykel, stränder




RSS feed
Grymt! Såg detta när vi var i Barcelona nu i veckan och hela idén är ju verkligen smart. Såg ju folk som cyklade på dem mest överallt och en massa bilar med släp som fraktade dem till olika ställen för att det skulle finnas mest på de populäraste ställena.