Sugen på bio i Barcelona? Lugn, vi har även icke-dubbade biografer
Skrivet av Marta den 26 augusti 2009 klockan 18:14Du är i Barcelona och det regnar eller det är helt enkel för varmt för att gå nerför gatan. Samtidigt har den film du gått och väntat på världspremiär!
Då föreslår jag en kväll med popcorn och film i centrala Barcelona och viktigast av allt: Du behöver inte oroa dig att du inte har lärt dig tillräckligt med spanska under din vistelse då alla filmerna visas i icke-dubbade originalversioner.

Boliche biografen ligger på Avenida Diagonal (nr 508, mellan C / Tuset och C / Balmes), erbjuder bra filmer, bekväma stolar, en trevlig bar att vänta innan filmer startar samt läckra färska popcorn.
Vad mer kan man begära av en biograf?
Så nu vet du, är du sugen på en kväll på bio, gå till Boliche.
Visa Cine Boliche på en större karta
Nyckelord: barcelona, bio, Boliche, originalversioner, popcorn









RSS feed
En annan biograf som nästan bara har V.O filmer är Icaria som ligger borta vid Villa Olympic, kanske inte like trevlig bar då denna ligger i ett köpcentrum men garanterat många filmer på originalspråk. Själv har jag faktiskt aldrig prövat någon annan men nu ska jag ta och kolla in Boliche i höst.