Vem vill ha en puss?
Skrivet av MartaHär är du: » Barcelona » Shopping » Siete Besos

Vinterrean började nästan för två veckor sedan i Barcelona och då jag var så angelägen om att försöka hitta århundradets fynd, glömde jag helt enkelt bort att skriva om shopping.
Idag, bestämde jag mig för att ta reda på om något fortfarande fanns kvar så jag gick ut för att undersöka en av mina favoritbutiker: Siete Besos (Sju pussar).
Bara namnet på butiken gör att man blir nyfiken att gå in. När du kommer in så märker du att det inte är pussar de säljer och om du inte ser upp är du istället helt plötsligt på väg ut med 7 olika klädesplagg!
Kläderna är väldigt feminina och har en romantisk touch.
I allmänhet är priserna ganska bra, men om du kan besöka affären under rean är de ännu bättre! Kläderna förändras ofta, så det är en sådan butik att spendera 10 minuter i när du vill se något nytt.
Butiken är liten men jag försäkrar er att varje kvadratmeter är värd ett besök.
Titta vilken fin klänning jag har kopt för 22€!

Adress: Carrer d’Amigó, 55
Öppettider: Måndag-fredag 10-14.30h och 16.30-20.30h/Lördag 10-14.30h
Tunnelbana: Muntaner (FGC)
Nyckelord: barcelona, Fashion, mode, Siete Besos, Vinterrean









RSS feed