Choklad med churros till mellanmål

Skrivet av Marta

Här är du: » Barcelona » Mat och dryck » La Pallaresa

Mycket nära las Ramblas, på gatan Petritxol, en av de mest emblematiska i Barcelona, hittar man fiket La Pallaresa. I denna lokal som tidigare var en mjölkfabrik har Barcelonaborna fikat sedan 1947. 
 
Alla produkter är hemlagade, inredningen är enkel och väggarna prydda med svartvita foton som berättar fikets historia.

Deras specialitet, choklad med churros, är enligt mig de bästa i Barcelona. La Pallaresa är också perfekt för dig som vill prova andra katalanska specialiteter som Mató, Menjar blanc och crema catalana.

Min rekommendation utan tvekan, är en kopp Suizo (choklad med vispad grädde) och en portion churros. Som ni kan se är det kalorisnålt… fikar du sent kan du nog hoppa over middagen!

Och slutligen för att bränna allt det söta, tar du en promenad nerför gatan Petritxol som slutar på det lilla mysiga torget Plaza del Pi.

Öppettider: 9 till 13h och från 16 till 21h. (Alla dagar)
Metro: Liceu

Nyckelord: , , ,


2 kommentarer till “Choklad med churros till mellanmål”

  1. Sussi skriver den 19 november 2008 klockan 9:28

    Ser fantastiskt gott ut och känner smaken av choklad och grädde!

  2. Malla skriver den 21 november 2008 klockan 13:48

    Herregud! Ser helt underbart ut! :) Väääldigt smalt och fint!


Skriv en kommentar