Spaniens bästa uppfinning: Tortilla de patatas.
Skrivet av MartaHär är du: » Barcelona » Mat och dryck » Tortilla de Patatas
Idag är det du som står för middagen! För att förbereda dina svenska smaklökar för det spanska kökets delikatesser, ska jag idag lära dig att göra en äkta Tortilla de Patatas (spansk potatisomelett). Och när du sedan kommer ner till Barcelona kan du jämföra din egen med den de serverar i stadens tapasbarer.
Bjud hem dina vänner på middag och överraska dem, succén är garanterad! Ännu har jag inte träffat på en enda svensk som inte tycker om min Tortilla de Patatas, ja Tova och Klara förstås, men de är fortfarande för små för att äta saker som inte liknar köttbullar, makaroner eller farfars pannkakor, så de räknas inte!
TORTILLA DE PATATAS (4 personer)
Ingredienser:
-5 Potatisar
-1 Stor gul lök
-6 Ägg
-Olivolja
-Salt
Så här gör du:
1. Skär potatisen i tunna skivor
2. Skär löken i runna ringar
3. Stek i rikligt med olja och rör ofta så att de klibbar ihop med varandra, och tillsätt salt.
4. Under tiden, slå äggen i en stor skål och tillsätt en nypa salt
5. När potatisen och löken är gyllene, tar du bort överflödig olja och häller potatis och löken i skålen med äggen.

6. VIKTIGT! Häll inte ut oljan för den kan vi använda vid ett senare moment.
7. Blanda potatisen och löken med äggen och låt stå i 5 minuter.
8. Värm upp en stekpanna med oljan vi tog bort i steg 5. Häll il blandningen i pannan och låt den stå på svag värme utan att röra runt i ca 5-10 minuter, skaka pannan då och då för att undvika att den fastnar.
9. Nu kommer det farligaste och svåraste ögonblicket !!!!! Du behöver ett lock eller en tallrik som är större än diametern på stekpannan för att kunna vända tortillan. Placera tallriken över stekpannan, lägga vänster hand över tallriken och med din högra hand greppar du stekpannans handtag. Vände snabbt upp och ner på allting och skjut försiktigt ner tortillan i pannan igen utan att den går sönder.
10. Låt den sjuda ytterligare 5-10 minuter på denna sida överlåg värme och voila!
11. Din Tortilla de Patatas är klar!
*Förlåt, men mina hungriga vänner åt upp halva innan jag hann ta ett kort!
En Tortilla de Patatas äts bäst tillsammans med en god sallad och katalanernas bästa uppfinning (pa amb tomàquet) som du hittar här:
http://www.barcelona-turist-guide.se/marta/mat-restauranger/pa-amb-tomaquet-katalanernas-basta-uppfinning/
Nyckelord: barcelona, mat, spansk potatisomelett, tortilla de patatas










RSS feed
Hej Martha!
Fick hem en glad hustru igår som hunnit berätta en del om sin fina upplevelser och hur mycket du och Magnus ställt upp för dom.
Härligt. Ska prova din tortilla de patatas absolut.
Ha det så bra ,hälsa magnus och en stor kram från
Ingrid o Kjell
Haha, idag tänkte Martha, alltså jag, göra tortilla de patatas eftersom jag var så sjukt sugen på det. Tänkte ge google ett försök att hitta nått bra recept, hittade på första sökningen, men dessutom ett så fint namn!
Tack för receptet, kom hem från bröllop i spanien i förrgår och tortillan va nog bland det godaste jag ätit… nu blir det en bit av spanien hemma! peace!